توصیه‌هایی برای استفاده صحیح از کولرهای گازی

توصیه‌هایی برای استفاده صحیح از کولرهای گازی
۱۳ شهریور ۱۳۹۰
تاریخ ایجاد:
۱۳ شهریور ۱۳۹۰
1- بزرگترین عامل گرم شدن اتاقها معمولا آفتاب است که حتی در روزهای ابری نیز ممکن است قابل توجه باشد. این گرما به سرعت از راه شیشه ها و پنجره‌ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتاق تحمیل می‌شود. اما با استفاده از این وسائل و تمهیدات می‌توانبار سرمایی ناشی از آفتاب را کاهش داد:
  • پرده یا کرکره داخلی.
  • سایبان یا کرکره بیرونی .
  • شیشهای آینه‌ای و سطوح منعکس کننده.
  • عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی
 2- دومین منبع بزرگ بار سرمایی اتاق معمولا وسایل الکتریکی از قبیل رایانه‌ها، مونیتورها ، چاپگرها ، دستگاههای فتوکپی ،تلویزیون ، چراغهای روشنایی و غیره می‌باشند. این نوع بار سرمایی معمولا در ادارات و دفاتر بیشتر از خانه‌هاست. یک راه کاستن از بار سرمایی این وسایل ، خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است. راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپهای رشته ای از لامپهای فلوئورسنت که انرژی مصرفی و اتلاف گرمایی آنها کمتر است استفاده شود. با حداکثر بهره‌مندی از روشنایی روز سعی گردد نیاز به روشن کردن لامپ کمتر شود، البته به شرطی که بار گرمایی ناشی از آفتاب از بار گرمایی لامپها بیشتر نشود.
 3- بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می‌گردد که بخش عمده‌ای که توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود. این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن می‌‌گردد، ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی‌شود. اگر درهای داخلی هم باز باشند، کولر به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چند اتاق را با هم خنک کند در حالی که توان این کار را ندارد و تنها بر اساس بار سرمایی یک اتاق محاسبه و انتخاب شده است.
4- سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم ، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست ، موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می‌شود. برای بهرهبرداری صحیح از کولر و ایجاد شرایط مطلوب در اتاق ، حتما باید از ترموستات استفاده شود . اما حتی‌المقدور نبایددرجه ترموستات را روی پائین‌ترین حد آن گذاشت،‌چرا که بدین ترتیب دوره کار کولر طولانی شده و مصرف انرژی آن افزایش می‌یابد .

5- در ادارات باید کولر اتاقهای خالی از کارمند ، خاموش شود.
6- کارخانه‌جات سازنده اغلب در مورد نگهداری و بازبینی دوره‌ای کولرها و تمیز کردن فیلتر ها توصیه‌های اکید دارند .
از قرار دادن منابع گرما از قبیل قابلمه غذای داغ و غیره روی کولر گازی یا در مجاورت آن باید خودداری شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه